Elektronik Sigara Nedir?


            Elektronik sigara (e-sigara) sigara alışkanlığını sağlıklı hale getirmek ve tamamen doğal aroma ve meyvelerinden oluşan karışımlarla doğal nargile özelliği sağlayan bir içecektir. Bu yönüyle de herhangi bir sağlığa karşı tehdit unsuru taşımayan ürünler arasında gelmesi açısından son derece dikkat çeken ürünlerden birisini meydana getirmektedir. Elektronik sigaralar ayrıca teknolojik olarak da tipik sigaralardan tamamen ayrılmaktadır. Çünkü söz konusu tipik sigaralar içeriği son zamanlarda tütün dışı maddelerle giderek yabancılaştırdığından ötürü tüketicisini her yönünden tehdit etmeye devam ederken elektronik sigaralar tamamen doğal olarak meyve aromalarından üretildiklerinden dolayı kesinlikle herhangi bir sağlık tehdidi içermemektedir.

            Elektronik sigaraların bunun dışında sert içimlik olarak buhar seviyesi bir hayli fazla olan ürün olması nedeniyle de özellikle duman altı olmak isteyenler için sıklıkla tüketilmeleri bu özelliğinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra doğal tropik meyve aromalarının özünden doğal olarak laboratuvar koşullarında herhangi bir kimyevi maddeler katılmaksızın üretilmiş olduklarından ötürü son derece natürel içeceklerden olmaktadır. Dokunmatik ekranı, hızlı şarj edilebilen içecek tankı gibi teknolojik yeni özellikleri de e-sigara tüketiminin bilinen en yeni teknolojik gelişmelerini meydana getirmektedir. Bütün bu teknolojik yenilikleri yönünden de düşünüldüğü zaman söz konusu sigara tüketiminin her açıdan bambaşka bir deneyim sunan ürünler arasında geldiği herkes tarafından bilinen en temel özelliklerini meydana getirmekte olan yönlerini oluşturur. Bu da onun her anlamda sıklıkla tüketilmesinin başında gelen özellikleridir.

Doğal Tropik Meyveler

            Elektronik sigaraların tüketilmesinde en büyük özellik tamamen doğal tropik ormanlara dayanan meyve özlerinin sıvı hale getirilerek sulu halde elektronik sigara olarak satışa çıkarılmasıdır. Zaten tamamen doğal meyve olduklarından dolayı doğallaştırmak için herhangi bir ek kimyasal madde kullanılmayan içecek bütün bu ayrıcalıklı yönleriyle yapay tütün ürünlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca sağlığa zarar vermeyen tüm temel nitelikleri yönünden de düşünüldüğü zaman söz konusu sigara ürününün elektronik sigara fiyatları açısından da diğer sigaraların aksine herhangi bir şekilde cep yakmayan ekonomik yönü bulunmaktadır. Ahududu, karamel, çilek, vişne, muz, karpuz ve akla gelen daha birçok tropik meyve özlerinden oluşturulan elektronik sigaralar özellikle nane aromalı olanlarıyla nefes açmada bire birdir. Tüm bu özellikleri de sağlık bakımından zararlı olduklarını değil bilakis sağlığa yararlı elektronik içecekler olduğunu göz önünde tutan noktalarını oluşturmaktadır.

Dünyanın Onay Verdiği Ürün

            Sigara genel olarak AB parlamentosu tarafından kesinlikle kabul edilmeyen ve Avrupa ülkelerinin tüketimini giderek azaltması teşvik edilen ve doğal olarak ülkemizde de bırakılması yönünde sürekli kamu spotlarının gerçekleştirildiği en tehlikeli ürünler arasında geliyor. Fakat elektronik sigaralar için bu durum hiç de böyle değildir. Aksine AB parlamentosu tarafından da onaylanan sigara ürünü e-sigara likitleri olarak bilinmektedir. Hem doğal meyvelerden oluşturulması hem de tamamen sağlık açısından da kanıtlanmış birtakım solunum yolu faydaları bakımından elektronik sigara tüketimi son zamanlarda yaygın bir halde kullanımı teşvik edilen ürünler arasında gelmektedir. Tümüyle bu özellikleri düşünüldüğü zaman dünyanın teşvik ettiği ürünler arasında yer aldığını belirtmek mümkün.

Teknolojik Sigara Tüketimi

            Ayrıca elektronik sigara kitlerinin teknolojik yönüne de yer vermek gerekmektedir. Çünkü teknolojik anlamıyla da son derece işlevsel bir ürün olarak dikkate değer yenilikleri ve işlevleri vardır. Nitekim şarjının bitmesini dakika sayası aracılığıyla gösteren dijital göstergesi, tüketim miktarını gösteren göstergesi, dokunmatik tuş kombinasyonları ile teknolojik anlamda da dikkat çeken bir ürün olmayı sürdürmektedir. Tüm bu teknolojik yönleriyle de düşünülerek elektronik sigaralar denildiği zaman sıklıkla dünya çapında giderek yaygınlaşan üretimler arasında ilk sıralarda gelmeyi sürdürür.

            Bu noktada da değerlendirildiği zaman ortaya somut bir tablo çıkar. Bu ürünler hem sağlık hem maddiyat hem de kullanım bakımından diğer sıradan sigara tüketimlerine göre daha tasarruflu ürünler olarak dünya çapında yaygın halde bulunan markalarıyla dikkat çekmektedir. Tümüyle üzerine elektronik sigara fiyatları çektiği bu kusursuz özelliklerinden kaynaklanan dikkat merkezi haline gelmesiyle de hemen hemen her ülkenin yakından takip ettiği ürünler arasında gelmektedir. Bu da elektronik sigara devrinin başlamasına yol açan en teknik gelişmeler arasında gelmesi dolayısıyla dikkate değer özellikleri bir arada barındırmaktadır. Bu barındırdığı en temel özellikleri ise onu diğerlerinden tamamen ayırıcı işlevselliklere sahip noktalarını bir arada sunan noktalarıdır.